Miłosne o wojnie, wojenne o miłości – warsztaty pieśni tradycyjnych

Towarszystwo Miłośników Gdyni zaprasza na kolejne warsztaty z cyklu „Głosy tradycji w Gdyni”.

W dniach 06/07 pażdziernika 2018 roku w siedzibie Towarzystwa Miłośników Gdyni odbędą się warsztaty śpiewu tradycyjnego.

Miłosne o wojnie, wojenne o miłości – warsztaty pieśni tradycyjnych.
Prowadzenie: Ewa Grochowska

Podczas dwudniowego spotkania skierujemy uwagę na pieśni należące do szczególnej podgrupy w świecie tradycyjnej kultury muzycznej: dotykające wojny i wszystkiego, co jest z nią związane. To temat mocno i na różne sposoby w tej kulturze obecny, nieprzypadkowo przywołujemy go w roku rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Znajdziemy tutaj zarówno wątki osobiste, odnoszące się do losu pojedynczych ludzi, jak i teksty o charakterze uniwersalnym i wydźwięku patriotycznym, który w kulturze wsi brzmi w wyjątkowy sposób, jest przede wszystkim głębokim poczuciem przynależności do wspólnoty, rodziny, ziemi. Będziemy pracować nad różnymi gatunkami i rodzajami pieśni (liryka miłosna, pieśni rekruckie, niepodległościowe, religijne, ballady, historyczne, przyśpiewki), które z różnych perspektyw opowiadają historię o życiu w cieniu wojny, rozłąki i nadziei.

O prowadzącej:

Ewa Grochowska – prowadzi badania poświęcone gatunkom i stylom śpiewu tradycyjnego (przede wszystkim obrzędowego) w Polsce i Europie Środkowo – Wschodniej. Realizuje nagrania terenowe, zajmuje się działalnością warsztatową i koncertową poświęconą polskim pieśniom tradycyjnym oraz muzyce instrumentalnej z Małopolski Północnej i Lubelszczyzny. Jest autorką projektów edukacyjnych i artystycznych dedykowanych przekazywaniu, rekonstrukcji i popularyzacji polskiej muzyki tradycyjnej.
Uczennica skrzypka Jana Gacy z Przystałowic Małych (w latach 2000 – 2013), miłośniczka dawnego wiejskiego śpiewu weselnego, w którym nie ma miejsca na śpiewanie „półgębkiem”. Uczy się tego od wiejskich śpiewaczek w Polsce i na Ukrainie od 1999 roku.
Członkini zespołów i projektów muzycznych: Tęgie Chłopy, Z Lasu, Warszawa Wschodnia, Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego, MZK Toruń.

W 2017 zrealizowała autorski program pilotażowy „Tutejsi: tradycje muzyczne Pomorza Zachodniego” (we współpracy z Fundacją Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej). Jego efektem jest płyta pt. „Tutejsi. Zachowane w pamięci mieszkańców Pomorza Zachodniego”, nagrodzona w konkursie Polskiego Radia „Fonogram Źródeł 2017”.

Obecnie (2018) prowadzi badania nad tożsamością kulturową i przemianami tradycji muzycznych w warunkach trudnych realiów historycznych (powojenne migracje i przesiedlenia ludności), poświęcony jest temu projekt „Genealogie: muzyka Pomorza Zachodniego”.

Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2006, 2014, 2018). Doktor nauk humanistycznych.

https://www.facebook.com/muzykaPomorzaZachodniego/

Kiedy?

6-7.10.2018
sobota: 13:00-19:00 ( 15:30-16:30 przerwa)
niedziela: 11:00-19:30 ( 15:00-16:30 przerwa)

Gdzie?

Towarzystwo Miłośników Gdyni

Ul. Władysława IV 51
Gdynia

Oczekiwania wobec uczestników zajęć: umiejętność uczenia się “ze słuchu” (bez zapisu nutowego), gotowość na aktywny udział w ćwiczeniach emisyjnych i fizycznych oraz samodzielną pracę poza planowymi godzinami zajęć. Mile widziany jest też dobry humor, odrobina dystansu do siebie samego i przyjazne nastawienie wobec innych uczestników zajęć.

Wiek uczestników: 15 +
Zapraszamy osoby o różnym poziomie zaawansowania w pracy nad śpiewem tradycyjnym.

Udział w dwudniowych warsztatach jest płatny: 50zł.
Ilość miejsc ograniczona.

Zapisy przez formularz na stronie FB: Akademia Głosów Tradycji
lub Towarzystwo Miłośników Gdyni

Kontakt: glosytradycji@gmail.com

Organizator: Towarzystwo Miłośników Gdyni (www.tmg.org.pl )
Warsztaty są realizowane dzięki wsparciu finansowemu miasta Gdynia.